Yeni Başlayanlar İçin Kampçılık

1. Çadırınızı iyi seçin

Nice kamp maceralarının sosyal medyada görülen bir “çadır”fotoğrafıyla başlaması elbette bir tesadüf değil. Kampçılığın mihenk taşı olan çadır, seçimine oldukça özen göstermeniz gereken bir şeydir. Hemen her fiyata çadır bulunabilir ancak keyifli vakit geçirmeye gittiğiniz doğada koşullara en iyi şekilde ayak uydurmak istiyorsanız kesinlikle birazcık paraya kıymalı ve alabileceğiniz en iyi “evi” almalısınız.

 

2. “Ben üşümem” deyip geçmeyin!

Çadırı hallettikten sonra ikinci en önemli unsur bana göre mevsimden bağımsız olarak yanınızda olması gereken uyku tulumudur. Tulumu; havanın alt ve üst sınır derecelerini, kamp yapacağınız bölgenin gündüz-gece sıcaklığınıbilmenizde ve ona göre seçmenizde fayda var. Tulumların dayandığı dereceler düşerken fiyatların da arttığı bu noktada “ben üşümem”cilerin de aradaki farkıverip “üşümem” dedikleri derecenin en az 5 derece altına kadar dayanıklı olan tulumu seçmeleri kendi yararlarına olacaktır.

 

3. Zaman ve mekanın önemi

Gördüğünüz gibi kampçılıkta önemli iki unsur olan çadır ve uyku tulumu mevsime ve kamp yapacağınız alana göre şekilleniyor. Bu konuda benim tavsiyem ilk kamp deneyiminiz için ilkbahar aylarını tercih etmeniz. Böylece tecrübesizken yağmurla, karla ve aşırı sıcaklarla uğraşmak zorunda kalmamışolursunuz. Yine de ilkbahar olsa bile her zaman yağış, rüzgar gibi koşullarıönceden bilmek ve ona göre hazırlanmak daha iyi olur. Bununla birlikte kamp yapacağınız alan kamp yapmaya elverişli mi, duş/tuvalet var mı gibi konularıda önceden araştırırsanız ilk kamp deneyiminiz daha iyi sonuçlanacaktır.

 

4. Bugün ne yesek?

Kamp yapmak dendiğinde aklınıza gelen bir diğer unsur marşmelov ise kesinlikle çok film izlemişsiniz diyebilirim. Yıllarca filmlerde hafta sonu kamp yapmaya giden, ateşin başında marşmelov kızartıp şarkılar söyleyen gençler gördük. Peki kamp yaparken tek besin kaynağınız marşmelov mu olacak? Tabii ki hayır! Eğer yemek pişirmekle aranız hiç iyi değilse en iyisi yanınıza konserve ve bozulmayacak yiyecekler alın. Ama azıcık bile yemek pişirme hevesiniz varsa en iyisi güvenli bir ortamda ateş yakıp yanınızda getireceğiniz sucuk veya tofuları yaş sopalara dizip pişirmektir.

 

5. Doğaya saygılı olun

Yemeği pişirme yolunu seçecekseniz ilk olarak ateş yakmanız gerekecek. Ülkemizde ateş konusunda aşırı bilinçsizce yapılan davranışlar nedeniyle birçok yeşil alan yanmıştır ve bu nedenle kampçıların en dikkat etmeleri gereken konu ateşi yeşil alandan olabildiğince uzakta yakmak ve işiniz biter bitmez söndürmektir. Aksi takdirde çıkan en ufak bir rüzgarda ateş ağaçlara sıçrayabilir ve büyük yangınlar çıkabilir. Bir diğer konu ise tabi ki ardınızda bırakmayacağınız çöplerdir. Doğaya saygılı olmak ve onu daha da fazla kirletmemek adına kamp süresince çöpleriniz için yanınızda bir poşet bulundurmanız ve onu çöp konteynerine atmanız en doğrusu olacaktır.

 

6. İyi bir yoldaş

İlla doğa ile baş başa kalmak gibi bir istediğiniz yoksa kamp yaparken yanınızda iyi bir arkadaşınızın, sevgilinizin olması kamp yapmayı en güzel kılan şeylerden biridir. Böylece birlikte yürüyüşlere çıkabilir, şarkılar söyleyebilir, birbirinizin yükünü hafifletip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Tabii bu kişinin kamp yapmakla ilgili sizinle aynı görüşü ve hevesi paylaştığından emin olun yoksa biriniz keyfine bakarken diğeriniz sızlanıyor olabilir.

 

7. Eğilip bükülmeye gerek yok

Çadır, uyku tulumu, “olmazsa olmaz’’ diyeceğiniz eşyalar derken sırtınıza binen yükten şikayet etmek istemiyorsanız kolay taşınabilen hafif malzemeleri seçmek en doğrusu olacaktır. Bazen aynı özelliklere sahip gibi görünen iki çadır, uyku tulumu yan yana dururken biri diğerinden daha pahalıysa bilin ki diğeri hafif olandır. Tabii bu noktada fazladan yük taşımak istemiyorsanız olabilecek en hafif malzemeyi tercih etmek en iyisi.

 

8. Hayat kurtaran kamp malzemeleri

Küçük ama işlevsel ürünler diyarına hoş geldiniz! Ben kamp malzemelerini her zaman çok kullanışlı ve şirin bulurum. Bu şirinliklerinin yanı sıra kamp yaptığınız süre boyunca kelimenin tam anlamıyla hayatınızı kurtaracak nitelikte olan kafa lambası, küçük ecza seti ve şimdilerde çok popüler olan portatif şarj aleti gibi şeyleri yanınızda bulundurmanızda fayda var. Benim favori kamp malzemelerim ise su matarası, demir kupalar ve tabii ki olmazsa olmaz çakıdır.

Müşteri Temsilcilerimiz Sizleri Bekliyor